Ajur-veda nam priporoča prehranjevanje s svežimi, sezonskimi živili, ki rastejo v okolju, kjer živimo; tako sledimo naravni menjavanju letnih časov, kateremu je- kot del narave- podložno tudi naše telo. Ajur-veda je vsestranska znanost, katere načela niso omejena s prostorom in časom, pač pa jih lahko uporabimo vedno in povsod, da bi živeli bolj zdravo življenje.
Najbolje je, da sadje gojimo sami ali pa da ga kupujemo v trgovinah z zdravo, biološko hrano. Tudi plodovi starega, zapuščenega drevesa so užitni in sladki kakor med, čeprav neprivlačnega videza. Če imamo okrog hiše kaj sončnega prostora, si zasadimo sadno drevo. Pri nas je najbolj razširjena jablana. Le-ta živi 75 do 100 let in je plodna 30 do 50 let. Že manjša jablana obrodi vsako leto 25 do 75 kg jabolk. Tako se lahko oskrbimo z zdravim sadjem, hkrati pa naš sadovnjak pripomore k čistejšemu zraku, katerega sta sodobna industrija in prekomerno izsekovanje gozdov močno načela.
Pomembno je tudi, kako sadje kombiniramo z drugimi živili. Nekatere vrste sadja so kisle (grenivka, limone, pomaranče, kivi, ananas, kisle slive in kisle češnje), druge sladke (banane, dateljni, suho sadje), tretje pa polkisle (jabolka, marelice, grozdje, hruške, breskve, sladke slive in češnje, mango in papaja). Kislega in sladkega sadja ne mešamo, lahko pa kombiniramo polkislo s kislim ali polkislo s sladkim. Po tem pravilu pripravimo sveže sadne solate, kompote, marmelade ipd. Te sadne jedi lahko kombiniramo z lažje prebavljivimi žitnimi proizvodi, sadje (če ni kislo), pa se poda k mlečnim izdelkom. Kislo sadje v povezavi z mlekom povzroči fermentacijo v želodcu in okus takšnih jedi sčasoma postane neprijetno grenak.
Iz sadja lahko pripravimo številne jedi in dodatke jedem. Zlasti spomladi in poleti je dobro jesti veliko svežega sadja in zelenjave, ker telo osvežujeta in sta v vročih poletnih dneh lahko prebavljiva. Naredimo si lahko raznovrstne sadne solate. Zelo okusna in enostavna jed je tudi sadni riž, ki ga pripravimo iz kuhanega in ohlajenega riža, sadja in jogurta. Riž in jogurt telo ohladita- kar je v poletni vročini zlasti blagodejno- sadje pa daje svežino in sladkost. Ko enkrat okusite to jed, si jo boste želeli imeti na jedilniku vse poletje. Če imamo na zalogi dovolj sadja, lahko iz njega skuhamo kompote, sokove, džeme in marmelade, ki jih konzerviramo in shranimo za mrzle zimske dni.
Če upoštevamo nasvete in izboljšamo prehrambene navade, bomo še dolgo zdravi in zadovoljni.
Ta tradicionalna angleška jed je primerna tudi za naše podnebje. Prekuhana jabolka spečemo s hrustljavo plastjo polnovrednega žita, pomešanega z maslom. V času borovnic lahko jabolkom dodamo še borovnice.
8 srednje velikih, olupljenih, na drobno narezanih jabolk
1 žlica (20ml) rjavega sladkorja
1 žlica (20ml) limoninega soka
1 skodelica (250ml) pšenične moke (ali mešanice graham oz. integralne moke in moke tipa 850 ali 1100)
1 skodelica (250ml) rjavega sladkorja
Jabolka malo navlažimo in jih v pokriti kozici prekuhamo, da se zmehčajo. Dodamo po žlico sladkorja in limoninega soka. V posodi zmešamo moko (lahko jo nadomestimo s krušnimi drobtinami), ovsene kosmiče, rjavi sladkor in raztopljeno maslo ter dobro pregnetemo. Na dno okroglega pekača premera 40cm razporedimo kuhana jabolka, čeznje pa nežno nanesemo plast zmesi. 20 minut pečemo pri 180 stopinjah, da skorja zlato porjavi.