Cirkuške živali

Ste bili kdaj v cirkusu? Ste kdaj pomislili, kako živali v cirkusu preživljajo čas? Kljub mednarodnemu pravilniku ACP (Association Circus Propiertos) je resnica o njihovem življenju v cirkusih zelo kruta- 90% svojega življenja prebijejo v okovih in v pretesnih kletkah.

Živali, vajene življenja na prostem (tigri in levi), morajo v ujetništvu cirkusa živeti v prostoru 0,17 do 0,45 kubičnih metrov. To je vsekakor zastrašujoča številka. Oropane so vsega, kar osmišlja njihovo življenje. In to samo zaradi zaslužka njihovih ’lastnikov’ in zabave željnih obiskovalcev.

Klovni veljajo za najbolj žalostne osebe na svetu. To bi lahko rekli tudi za cirkuške živali, saj so najbolj nesrečna bitja, s katerimi delimo planet.

Izza odrskih luči in plačane zabave se skriva drugačna resničnost, katere se ljudje, kateri se pridejo pod cirkuški šotor zabavat, sploh ne zavedajo. Cirkuškim živalim je edino upanje po svobodi kratek nastop v areni pred občinstvom. Nemogoče je prisiliti slona, da vozi majhno kolo samo zaradi nagrade ’nekaj hrane’, ki jo dobi po opravljenem delu. Te živali čutijo, da jih bodo hudo kaznovali, če ne bodo dobro opravile svojega dela. Za treniranje cirkuških živali uporabljajo električne palice, palice z ostrimi železnimi konicami, biči… živali se niso niti najmanj navezale na svoje trenerje in jim ne služijo iz ljubezni.

Društvo znanstvenikov R.S.P.C.A. se je poglobilo v študij življenja teh živali in se prepričalo v bolečine in strese, ki jih živali preživljajo iz dneva v dan. Vse pregledane živali so kazale simptome nenormalnega obnašanja, ki se je pojavilo zaradi posledic prisilnih metod, ki nikakor ne ustrezajo naravi in zavesti živali. Medvede prisiljujejo, da vozijo kolo, tigri morajo skakati skozi ognjene obroče, opice in tjulenji igrati igre z več žogami, sloni plesati…

Drugi, še pomembnejši vzrok za psihološke strese cirkuških živali pa je izrazito nenaravni način bivanja- edino svobodo, ki tem živalim ostane, cirkuški delavci omejijo in jih zvežejo v okove železnih verig. Si lahko zamislite človeka, ki bi 90% življenja preživel zaprt v avtu s še petimi osebami?

Zahvaljujoč pritiskom ozaveščene javnosti in raznih organizacij za zaščito živali, cirkusi z živalmi izgubljajo priljubljenost in propadajo. V Veliki Britaniji jih je danes na primer približno petnajst, pred tremi leti pa jih je bilo vsaj štirideset.