ALI OTROKE IZOBRAZIMO TUDI O PRAVIH VREDNOTAH?!
»Obstajajo tri ravni učenja: za pridobitev teoretičnega znanja, osvojitev veščin ter učenje o vrednotah. V sodobnem svetu je torej izobrazba, ki jo dajemo otrokom, v splošnem osredotočena na poklicno, strokovno znanje in spretnosti. Majhne otroke učimo raznoliko znanje, ki ga navadno potem, ko uspešno dokončajo šolo, pozabijo.«
Vzgoja in učenje vrednot se dogajata na različnih ravneh, otroci ju pridobivajo predvsem skozi opazovanje vedenja ljudi v njihovem neposrednem okolju, in ne le v učilnici.
Sodobno izobraževanje je površinsko
»Izobraževanje je temeljno za prenašanje znanja. Mi smo odgovorni za to, kakšno znanje – našo dediščino – podajamo naprej, naslednji generaciji. Zato je izobraževanje bistveno – če si želimo, da bi nekaj postalo pomembno za naslednjo generacijo, ji moramo to podati skozi izobraževanje (o vrednotah, življenjski usmeritvi in poklicni izobrazbi ter usposobljenosti).« Lakšmimoni Dasi razlaga, da otroke izobražujemo s knjigami, prav tako pa tudi z našimi dejanji. Tisto, kar delamo, ima nanje globlji učinek kot tisto, kar jim govorimo, zato moramo oboje ohranjati v ravnotežju: »Otrokom z našimi dejanji predajamo vrednote in kulturo ter jutrišnjo resničnost. Če pri tem govorimo eno in delamo drugo, pri vzgoji zagotovo ne bomo učinkoviti.«
Dandanašnje izobraževanje v človeku torej krepi napačne vrednote. Moja sogovornica pravi, da sodobni človek ni le brez pravih vrednot, temveč ima povsem napačne vrednote, kar je še slabše: »Prepričan je, da je vse, kar je pomembno, njegov lastni užitek! Da je denar najpomembnejši in da bo srečen, če bo močan in slaven. Vendar to ni resnica! Še posebno ženske mislijo, da bodo srečne, če bodo lepe in privlačne, kar pomeni, da morajo imeti posebno frizuro, obleko in da morajo biti tako vitke, da jih skoraj ni opaziti. To nam sporočajo reklamni panoji okoli nas! Če nismo videti takšne, kot so ženske na reklamnih panojih, se počutimo slabo, še posebno, če smo najstnice. Žal nam vse to daje napačno razumevanje o tem, kdo smo in kaj je v našem življenju resnično pomembno. To nam prinaša zmedo in frustracije, saj nam te stvari niso vedno dosegljive. Lahko razmišljamo: sedaj, pri dvajsetih sem lepa, a kakšna bom videti pri sedemdesetih?! Ali bom zato manj pomembna?!«
Otroke vzgajata televizija in računalnik
»Tako je tudi zato, ker starši ne vzgajajo več svojih otrok,« pravi Lakšmimoni Dasi. Otroke vzgajajo mediji. Najpogosteje namreč oba starša hodita v službo, odhajata zgodaj zjutraj in se utrujena vračata pozno popoldne. Tradicionalna družina, v kateri je mati doma vzgajala otroke, je redka, poleg tega pa imajo ljudje do gospodinj negativno mnenje. Če je ženska le gospodinja, navadno ne čuti, da je dovolj spoštovana za delo, ki ga opravlja. Zato, in tudi zaradi ohranjanja višjega materialnega standarda, mnoge ženske hodijo v službo.
Vsak otrok naj razvija edinstvene talente
»Zatorej, namen pravega izobraževanja je v tem, da najdemo najgloblji smisel, da spoznamo kdo v resnici smo … Kako naj drugače razvijemo resnično ljubeč odnos z drugimi?!,« se sprašuje moja sogovornica. Pravi, da na akademiji študentke skušajo spoštovati zaradi tega, kar so – duhovna bitja in osebe. Spoštujejo in podpirajo njihove posebne talente, ki so jih prejeli od Boga. Menijo, da je potrebno odkriti edinstvene sposobnosti vsakega študenta, jih razvijati ter predstaviti drugim.
Med otroki naraščajo samomori in ubijanje
Če pogledamo moderno družbo, daje ta vtis velike razvitosti, vendar pa je to le zunanji vtis. Lakšmimoni Dasi o tem pravi: »V naši družbi se dogajajo umori celo med otroci v šolah – nedavno tega, ko sem bila v Belgiji, se je to zgodilo tudi v eni izmed tamkajšnjih vaških šol! Zdi se tudi, da imamo čudovito medicino; vendar pa se ves čas pojavljajo ’nove civilizacijske bolezni’, veliko je tudi mentalnih bolezni. Naraščajo samomori, povečujejo se celo samomori otrok, saj so ti polni strahu: strah jih je šole, življenja, družbenega dogajanja … Družba je v zelo bolezenskem stanju!«