Intervju za Revijo Aura – NS Čandramauli Swami

Ali je svetovna gospodarska recesija rešljiva? Prihaja konec sveta?
»Je rešljiva, če postavimo Boga na prvo mesto!« pravi Čandramauli Svami, ki dobro pozna razliko med vedskim in sodobnim gospodarstvom. »Brez duhovnih temeljev nobena materialna rešitev svetovne recesije ne bo trajala dolgo. Konec sveta sicer ni mogoč, a če ne bomo spremenili našega odnosa do sveta, se bo korenito spremenil način življenja. Ljudje bodo prisiljeni zaživeti bolj preprosto.«

Vedska ekonomija ne zapostavlja raznolikosti materialnega sveta, se pa njeno gledišče razlikuje od sodobnega ekonomskega pojmovanja. »Razlike v sodobni materialni družbi temeljijo na t. i. programu dobička, kar pomeni, da so vse naštete reči (hrana, voda, medicinska oskrba, izobraževanje itn.) v rokah inštitucij, ki so last velikih korporacij in nekaterih posameznikov, ki izkoriščajo ljudi. Zato ljudje dandanes trdo delajo zgolj zato, da zaslužijo za svoje osnovne potrebe, ki bi morale biti zlahka dosegljive, če bi seveda živeli preprosto. Drugače povedano – osnovne dobrine so dandanes težko dosegljive le zaradi našega individualističnega načina življenja; drugače pa bi bilo, če bi ljudje bolj sodelovali, živeli v skupnosti, si delili dobrine med seboj. Zakaj morajo ljudje celo življenje delati in razmišljati o tem, kaj se jim bo pripetilo v starosti?!

Kako se lahko rešimo iz začaranega kroga?
»Za to najprej potrebujemo duhovno izobrazbo, vzgojo. Pomembno je, da ljudi poučimo o osnovnih duhovnih vrednotah; to jim bo pomagalo, da bodo laže pravilno razumeli svoje življenje. Ko bodo sprejeli odgovornost za svoje življenje, ne bodo več v tolikšni meri odvisni od mnenja drugih, posebno ne od mnenja, kaj vse potrebujejo…  Spoznali bodo, da so njihove potrebe manjše, kot si mislijo. Vedski pogled ni proti razvedrilu, je pa proti nepotrebnemu kopičenju reči, saj nam to krade energijo in čas, ki bi ju lahko namenili za duhovno prakso. Vedski nauk ne nasprotuje ničemur, kar se dogaja v družbi; vendar pa se od dandanašnjega ekonomskega gledišča razlikuje v dejanjih.«