Individualna meditacija

Recitiranje maha mantre

Džapo (niz na vrvico nabranih kroglic) držimo s palcem in sredincem desne roke. (Slika 3) Najprej primemo prvo kroglico in izgovorimo celo maha-mantro: Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna Krišna, Hare Hare / Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare. Potem z istima prstoma primemo naslednjo kroglico in mantro ponovimo. Nadaljujemo, dokler mantre ne izgovorimo 108-krat in ne pridemo do mejne kroglice. To je en krog. Mejna kroglica predstavlja Krišno, zato preko nje ne mantramo, temveč na koncu kroga džapo obrnemo in mantramo v nasprotni smeri. Meditacija na džapi je zelo ugodna. Poleg govora in sluha vključuje tudi čutilo tipa, kar omogoča večjo osredotočenost na zvok mantre.

Meditiramo lahko kjerkoli: doma, na delu, v avtobusu, na sprehodu itd. Nič ne stane, imeli pa bomo veliko korist. Če meditiramo sede, moramo biti v udobnem položaju, ne bi pa smeli ležati ali sedeti preveč sproščeno, saj lahko zaspimo. Mantramo lahko poljubno glasno, pomembno je le, da besede izgovarjamo dovolj jasno in razločno, da slišimo sami sebe. Mantre ne bi smeli nerazločno mrmrati ali je tiho izgovarjati v sebi.
Ker je um nestanoviten in bi rad nenehno razmišljal o čem novem, se vanj med mantranjem včasih prikradejo druge misli. Če odtava, ga moramo znova osredotočiti na transcendentalni zvok. O drugih stvareh nam ni treba razmišljati — osredotočiti se moramo samo na maha-mantro. To ne bo težko, saj um ob poslušanju Gospodovih božanskih svetih imen čuti veliko zadovoljstvo.

Na džapi lahko mantramo kadarkoli, najugodnejši čas za meditacijo pa je zgodnje jutro — čas pred sončnim vzhodom in takoj po njem. Takrat sta v ozračju mir in tišina. Dobro je meditirati vsak dan ob istem času. Začnemo lahko z enim ali dvema krogoma, potem pa število krogov postopoma povečujemo. Tistim, ki so se resno posvetili tej meditaciji, je priporočeno, da vsak dan mantrajo vsaj 16 krogov mantre Hare Krišna.