Zdrave navade za večjo produktivnost

Kako lahko spiritualisti izboljšajo koncentracijo in miselno moč za večjo produktivnost pri delu in služenju? Kako izboljšati našo kognitivno funkcijo še posebej pri kreativnih nalogah?

Prva izbira večine svetovnega prebivalstva je kofein, kar, tako kot velja za vse ostale substance, ki spreminjajo duševno stanje, ni najbolj priporočljivo za spiritualiste. Izjemo seveda lahko naredimo v primeru medicinske nujnosti. Že v prejšnjem članku smo obravnavali, da kofein ni najboljša izbira. S čim torej lahko spiritualisti izboljšajo svojo koncentracijo in mišljenje ter postanejo bolj produktivni pri svojem služenju in delu? Univerzalne rešitve, ki bi delovala za vse, ni. Lahko pa vam, povem, kaj deluje zame. Preizkusite in ugotovite, če deluje tudi za vas.


Čeprav je inteligenca dejansko del subtilnega telesa, se izraža preko možganov. To pomeni, da če možgani ne delujejo dobro, inteligenca prav tako ne bo delovala dobro. Tako kot vsi organi telesa so tudi možgani zelo povezani z našim splošnim zdravjem, zato moramo začeti pri tem. Napisal sem knjigo o tem, kako izboljšati naše zdravje, da bi lahko bolj učinkovito služili Krišni, ki jo lahko najdete na moji spletni strani. Praktične izkušnje, ki jih delim v knjigi temeljijo na dejstvu, da je dobro zdravje v prvi vrsti povezano s tem, kaj jemo in kako jemo. Mnogo drugih stvari, med njimi tudi telesna vadba, prav tako igrajo pomembno vlogo, vendar je njihov vpliv sekundaren. Dokler človek sledi SAD dieti (Standardni Ameriški Dietni model), nič drugega ne bo delovalo. To je osnovna odločitev, ki jo mora sprejeti vsak človek v današnjih časih – uživati vse vrste predelane hrane ali pa imeti dobro zdravje. Na žalost ne moremo imeti obojega. Danes tudi to, kar imenujemo prasada, večinoma temelji na SAD dieti, zato je to nekaj, na kar moramo biti pozorni.


Pogledali smo nekaj osnovnih stvari, ki so povezane s prehrano in življenjskim slogom, kot jih opisujem tudi v knjigi, kaj pa so še druge stvari, na katere je treba biti pozoren?
Iz mojih izkušenj je naslednja pomembna stvar spanje. V Šrimad Bhagavatamu je omenjeno, da je spanje potrebno za delovanje inteligence, tako kot je hrana potrebna za delovanje telesa. Brez kakovostnega spanja ni mogoče obdržati inteligence v dobrem stanju. Kar zadeva kakovost spanja, ni pomembno le, koliko ur spimo. Pomembno je, kako dobro spimo, prebava pa močno vpliva na kakovost spanja. Vsi smo že slišali, da ne bi smeli jesti težke hrane pred spanjem in to ni zgolj ljudska modrost. Prebavna aktivnost moti globok spanec, zmanjšuje in frekvenco in trajanje spalnih ciklov. Posledično je treba spati več ur, poleg tega pa se naslednji dan še vedno ne zbudimo spočiti. Splošna priporočila bi bila zmanjšati prehranjevanje in se izogibati hrani popoldne. Za izboljšanje možganske moči je idealno, vsaj po mojih izkušnjah, imeti le en obrok na dan okoli poldneva. S tem zaužijemo manjšo količino hrane in ne jemo takrat, ko prihaja časa spanja. V mnogih odlomkih Puran in Upanišad je omenjeno, da so vse vrste modrecev in brahman sledili tem splošnim načelom že od začetka vesolja. Jejmo manj, enkrat na dan, in to je nekaj, na kar se moramo postopoma privaditi. Če se odločite poskusiti, je pomembno, da vztrajate skozi celoten proces, ki traja nekaj mesecev. Lahko tudi poskusite zaužiti en glavni obrok okoli poldneva, za zajtrk pa zelo lahek beljakovinski prigrizek. Po mnenju nekaterih nutricionistov je to zdravo za mišice.


Ko začnemo jesti manj in čim prej pred spanjem, se kakovost spanja izboljša, mi pa lahko opravimo veliko več z manj urami spanja. Tisti, ki to počnejo, se počutijo dobro, četudi spijo le 4 ali 5 ur dan. Če spimo manj ponoči, lahko del prihranjenega časa uporabimo za enega ali dva kratka spanca čez dan. Dnevni počitki niso le zelo učinkoviti pri osvežitvi možganov, temveč pripomorejo k splošnemu zdravju. Številne študije namreč kažejo, da njihov učinek ščiti ter zmanjšuje degeneracijo nevronov ipd. Jesti malo in samo enkrat na dan ter ohranjati prehrano, ki je zmerna v ogljikovih hidratih, povzroči, da telo proizvaja ketone, ki so zelo močan vir energije za možgane. Ketoni omogočajo, da možgani opravijo približno 40 % več dela, pri čemer uporabljajo enako količino kisika, zato močno izboljšajo našo sposobnost razmišljanja. Zdi se, da je za možgane najbolje imeti stabilne ravni tako ketonov kot glukoze. Jesti enkrat na dan povzroči, da telo začne proizvajati ketone (kar se ne zgodi, ko jemo trikrat na dan), prehranjevanje z ustreznimi živili pa preprečuje velike vzpone in padce glukoze in ohranja ravni glukoze stabilne. To je očitno način, kako naj bi možgani delovali, a nam naša lakomnost to preprečuje, zaradi česar večina izmed nas deluje na nižji ravni, kot bi lahko.


En obrok na dan pa ni čudežna rešitev. Pojavijo se namreč obdobja nizke energije, ko preprosto ne moremo dobro razmišljati. To obdobje moramo nekako preiti, saj se bo telo sčasoma prilagodilo, vendar to lahko traja nekaj mesecev. Ko pa se telo prilagodi, lahko takšna obdobja zmanjšamo z uporabo MCT olja. To je vrsta olja, pridobljenega iz kokosovega ali palminega olja, ki je dober vir energije za možganov hitro začelo uporabljati ketone. Ko se telo že prilagodi na delovanje z nizkimi ravnmi glukoze, bo za delovanje možganov in njihovih energetskih potreb hitro začelo uporabljati ketone. To je zelo zanimiv vir energije, ki učinkuje na dolgi rok. Vendar ne smete zaužiti preveč MCT olja. Začnite z 5 ml enkrat na dan, nato pa postopoma povečujte do največ 15 ml dvakrat na dan. Pomembno je, da sami ugotovite, kaj vam ustreza.


Ko čutimo, da potrebujemo energijo, pogosto mislimo, da potrebujemo stimulant, vendar je običajno ravno nasprotno: razen pomanjkanja hranil, pomanjkanje energije pomeni, da potrebujemo boljše spanje. Rešitev torej ni v psihotropnih substancah, kot je kofein, temveč v adaptogenih, kot so ashwagandha, rhodiola ali reishi, ki pomagajo ublažiti vrhove stresa in pomagajo pri sproščanju in boljšemu spancu. Obstajajo tudi drugi dodatki, kot je L-teanin, ki pomaga izboljšati osredotočenost in deluje nasprotno od kofeina, torej zmanjšuje stimulacijo nevronov, kar pomaga pri osredotočanju na to, kar v sedanjem trenutku počnemo.


Zaključek: Čeprav nismo materialno telo, je pomembno razumeti, kako deluje, saj je to orodje, s katerim opravljamo duhovno služenje, gojimo transcendentalna spoznanja in čistimo svojo zavest. Ne smemo dopustiti, da živalski nagoni do uživanja neprimerne hrane uničijo telo. Ko nekaj razumemo, je naslednji korak, da to vpeljemo v prakso, kar zahteva določeno disciplino. Vendar pa je od tega odvisno vse, to je bistvo človeškega življenja.

Picture of Caitanya Chandra Dasa

Caitanya Chandra Dasa

27. 01. 2O25, vir https://www.ccdas.net/p/health-habits-to-be-more-productive